Eseményleírás
Kinek a felelőssége, hogy megőrizzük műemlékeinket, ezeken belül is a kastélyokat? Mindent meg kell-e menteni? Egyáltalán, kié a kastély?
Az erdélyi kastélyok, többségükben A és B kategóriás műemlékként helyi és országos jelentőséggel bírnak, ennek ellenére a közösség viszonyulása ezekhez az épületekhez sokféle. A kastély, amely egykoron a település és a környezetének meghatározó eleme volt, ma néhány példától eltekintve nem került vissza a mindennapi élet körforgásába, sokszor nem találta meg az adott környezetben és közösségben ideális fukciót. A romlás sok esetben olyan mértéket öltött, hogy sürgős lépésekre van szükség, ha bármit is szeretnénk utána vele kezdeni.
Mit jelent a gyakorlatban az, hogy revitalizálunk egy kastélyt, új funkciót adunk neki, visszakapcsoljuk a kulturális, turisztikai, gazdasági körforgásba? Milyen kihívásokat és milyen lehetőségeket jelent ma Romániában kastélytulajdonosnak lenni? A Kastély Erdélyben konferencián, valamint az idén bemutatandó History is Our Story című interaktív webdokumentumfilmben is megközelítjük ezeket a kérdéseket. Meghívott szakértőink segítségével körbejárjuk, hogy kiknek kell együttműködniük egy kastély új életre keltéséhez, és hogy egyáltalán miért fontosak maguk a kastélyok és a kúriák Erdélyben. Beszélünk az erdélyi kastélyok komplex témaköréről, és bemutatunk jó példákat is olyan konkrét esetekre, amelyek igazolják, hogy kell és lehet kezdeni valamit ezzel a fontos örökségünkkel.
Programtervezet
10:00 – 10:30 Megnyitó
Farkas András, stratégiai igazgató, PONT Csoport
Laczikó Enikő, államtitkár, Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala (DRI)
Vákár István, Kolozs Megye Tanácsának alelnöke
Haller Béla, elnök, Castellum Alapítvány
Stefan Teișanu, Kolozsvári Kulturális Központ
10:30 – 12:00 History is Our Story: épített örökségünk új művészi köntösben
A History is Our Story interaktív webdokumentumfilm három kastély példáján keresztül mutatja be az erdélyi kastélyok helyzetét. A film mind a dokumentumfilm művészi nyelvét, mind multimédiás eszközöket felhasználva lehetővé teszi, hogy a néző/felhasználó interaktív módon fedezze fel magának a kastélyokat és a bennük rejlő történeteket. Az interaktív webdokumentumfilm bemutatását beszélgetés követi az alkotókkal.
12:00 – 13:15 Mit jelent ma kastélytulajdonosnak lenni Romániában? Kihívások és lehetőségek
Kerekasztal-beszélgetés: Milyen helyzetben vannak ma a kastélyok Romániában? Mit jelent konkrétan, a mindennapokban az, ha valaki birtokol egy kastélyt? Mi változott az elmúlt években jó vagy rossz irányba? Milyen terveik vannak a tulajdonosoknak?
Kastélytulajdonosok: Bánffy Farkas (Fugad), Horváth-Tholdy Péter (Marosnémeti), Nagy Kemény Géza (Marosvécs), Szabó Tekla Katalin (Maroshévíz), Teleki Tibor (Gernyeszeg). Moderátor: Márkus Éva újságíró.
13:15 – 14:00 Ebédszünet
14:00 -14:30 Felélesztett kastélyok
Fejlesztési modellek: különböző funkciókat betöltő erdélyi kastélyok bemutatása.
Kálnoky-kastély, Miklósvár
Rákóczi-Bánffy várkastély, Gyalu
Bánffy-kastély, Bonchida
14:30 – 15:30 Kastélyok és közösség: a kastélyok a nagyközönség és helyi közösségek mentális térképén
Kerekasztal-beszélgetés a History is Our Story interaktív webdokumentumfilmben is közreműködő szakértőkkel. A beszélgetés a kastély és közösség viszonyát térképezi fel, valamint ezeknek az épületeknek a helységben és a régióban betöltött szerepét a múltban, jelenben és jövőben. Mire van szükség ahhoz, hogy a közösségek magukénak érezzék a kastélyt? Miért fontos, hogy ez az érzés meglegyen? Miért fontosak maguk a kastélyok és a kúriák Erdélyben?
Meghívott szakértők: Kovács Zsolt művészettörténész, Szabó Árpád Töhötöm néprajzkutató, Nagy Egon, a BBTE Magyar Földrajzi Intézetének igazgatója.
15:30 – 15:45 InnoCastle: hogyan válnak a kastélyok az innováció és a fenntartható vidékfejlesztés katalizátoraivá?
Az INNOCASTLE projekt célja eldugott, kevéssé ismert kastélyok és kúriák fenntartható revitalizációs lehetőségeinek azonosítása, közpolitikák elfogadásának segítségével. A projekt partnerei az Országos Örökségvédelmi Intézet (INP, Románia), a Gent Egyetem (Belgium), Extremadura regionális kormánya (Spanyolország), National Trust (Nagy-Britannia) és Gelderland Provincia (Hollandia).
15:45 – 16:00 Kávészünet
16:00 – 17:00 Interdiszciplinaritás a gyakorlatban: kiknek kell együttműködniük egy kastély új életre keltéséhez?
Kerekasztal-beszélgetés olyan területek szakértőivel, amelyeket figyelembe kell venni egy kastély revitalizációjakor.
Meghívott szakértők: Guttmann Szabolcs építész, Ilyés Szabolcs, RegioConsult, ügyvezető igazgató, Veress Emőd jogász
17:00 – 17:15 Konferencia zárása
A konferencián a részvétel ingyenes, részvételi szándékodat, kérjük, egy ingyenes jegy kiváltásával igazold az eventbrite.com oldalon: https://www.eventbrite.com/e/kastely-erdelyben-konferenciaconferinta-castel-in-transilvania-tickets-73561421191
Szeretettel várunk!
A konferencia az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalával (DRI) partnerségben valósul meg.
Még
-
00
Nap -
00
Óra -
00
Perc
Megtekintés