Eseményleírás
Barangolás a kora barokkban Olaszországtól Észak-Németországig
Csengeri Kostyák Zsuzsa – orgona
A Kájoni-kódex az erdélyi zenetörténet egyik legfontosabb gyűjteménye. Korabeli olasz és német műveket, illetve ezek mintájára készült darabokat tartalmaz. A kódexben magyar, román, szlovák táncmuzsika is található. A koncert során azoknak a tájaknak a zenéjéből kaphatnak ízelítőt, ahonnan e gyűjtemény darabjai származnak.
Az olasz Girolamo Frescobaldi kedvelte a szokatlant, a különlegest, a harmóniák disszonáns ütközését, a feszültség fokozását a feloldások késleltetésével.
A 17. századi Németországban a billentyűs zene különböző stílusai élnek egymás mellett. A katolikus dél-német mesterek sorában említhetjük Johann Jakob Frobergert, Frescobaldi tanítványát. Toccata alla Levatione című műve a szentmise áldozati liturgiájának része, mely az átváltoztatás utáni csendes elmélyülésnek ad helyet.
Közép-Németországban működött Samuel Scheidt. Egyik kedvelt műfaja a korálvariáció volt, melyek nagy része polifonikus stílusú. Ezzel szemben a virtuózabb csembaló művei oldottabbak, kötetlenebbek.
Közép- és Észak-Németország protestáns területein gazdagon bontakozik ki az orgonamuzsika, elsősorban korálfeldolgozások, valamint prelúdiumok és fúgák formájában. Franz Tunder a lübecki Mária-templom orgonistája és karnagya, Dietrich Buxtehude elődje. Tunder korálfantáziája technikailag igényes, virtuózelemekkel átszőtt mű. A szabad formák közül a toccata, a prelúdium és a fantázia továbbra is alapvető műfajok, de technikailag jóval igényesebbek, s belső szerkezetüket tekintve is összetettebbek már, mint korábban.
Csengeri Kostyák Zsuzsa érettségi szakdiplomáját 2004-ben szerezte a kolozsvári Sigismund Toduță Zeneművészeti Líceumban. Orgonatanulmányait még középiskolás korában elkezdte Erich Türk orgonatanárral, majd 2008-ban a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián szerzett diplomát, Ursula Philippi osztályában. Ugyanitt mellékszakként csembalót is tanult, Erich Türk irányításával. 2010-ben a bázeli Schola Cantorum Basiliensis régizene-egyetemen szerzett mesteri fokozatú diplomát orgona főszakon, Lorenzo Ghielmi osztályában. Svájcban töltött évei alatt a möhlini Christkatolische Kirche orgonistája. Több egyéni orgonahangversenyt tartott Kolozsváron és más erdélyi városokban, valamint Olaszországban, Svájcban, Ausztriában és Németországban. Rendszeres résztvevője a csíkszeredai Régizene Nyári Egyetemnek, melynek diákjait csembalón kíséri. 2011 és 2014 között a Kolozsvár–Törökvágási Református Egyházközség orgonista-kántora. Tagja a kolozsvári Szent Cecília Kamarazenekarnak mint orgonista, csembalista. Jelenleg a kolozsvári Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium orgona- és zongoratanára.
Még
-
00
Nap -
00
Óra -
00
Perc
Megtekintés