Eseményleírás
Énekek három rendbe
A 16–17. századi Magyarország énekköltészetéből
Kátai Zoltán – ének, lant, koboz
Musica Historica
Csörsz Rumen István – ének, lant, koboz, tambura, duda, töröksíp (művészeti vezető)
Kasza Roland – ütőhangszerek
Kovács Attila – koboz, arciliuto, furulyák
Palócz Réka – szoprán, hárfa, basszus cornamusa, doromb
Széplaki Zoltán – ének, furulyák, reneszánsz és barokk fuvola, zergekürt, töröksíp, görbekürt
A műsor a kora újkori magyar történelmet és a hétköznapokat villantja fel az énekköltészet tükrében. Az énekmondók „elitjét” hivatásos előadók alkották, nemesi pártfogókkal, ám a többség az ország zűrzavaros közállapotai miatt vándorló életformára kényszerült, s a társadalom peremén tengődött, így repertoárjuk elveszett. Az írott alakban fennmaradt énekek zömét a műveltebb, iskolázott költők írták, amilyen Tinódi Sebestyén, illetve Székesfehérvár hajdani vicekapitánya, Wathay Ferenc volt, aki török fogságban kezdett énekeket szerezni, s rajzaival illusztrálta énekeskönyvét. Énekmondók közvetítették a történelmi hősök, királyok tetteiről szóló históriákat, a kortárs hadi és politikai eseményeket, de szerepet vállaltak az anyanyelvű zsoltáréneklésben, a reformáció terjesztésében is. Műveik némelyikét nyomtatásból ismerjük, Bornemisza Péter például 1582-ben Énekek három rendbe címmel rendezte kötetbe a kortársak legszebb műveit. Ez a gyűjtemény adta a koncert címét is, amely jelen esetben három műfaji csoportot jelent: I. történelmi tárgyú és vitézi énekeket; II. istenes énekeket, zsoltárokat; III. szerelmi és lakodalmi énekeket. Ez utóbbiakból Balassi Bálint stílusteremtő, európai színvonalú költészete után a 17. századi nemesi kéziratokban találunk gazdag kínálatot. Ezek a virágénekek gyakran a madárszimbolika segítségével mesélnek az emberi viszonyokról, s néhány emléke a 18. századi ponyvakiadások nyomán a népköltészetig nyomon követhető. A szólisztikus és kamarazenei előadásban elhangzó énekeket hangszeres muzsika színesíti a korszak magyarországi és török táncaiból.
A belépőjegy ára 20lej mely érvényes az alábbi eseményre is:
Codex és Passeggio: Játék lapáttal – A Kájoni-kódex táncaiból
https://www.facebook.com/events/716409365444815/
Jegyek elővételben válthatók a Szakszervezetek Művelődési Házának pénztáránál a fesztivál kezdete előtt (július 1–5.) naponta 11–13, illetve 17–19 óra között.
A fesztivál ideje alatt jegyek a koncertek helyszínén, az előadások előtt egy órával, valamint július 8–12. között a Szakszervezetek Művelődési Házának jegypénztárábál válthatók, 11 órától 13 óráig.
Még
-
00
Nap -
00
Óra -
00
Perc
Megtekintés