Eseményleírás
A szerzetes és a vándor, avagy Daniel Speer látogatása Kájoni Jánosnál
Le Baroque Nomade | XVIII-21
François Cardey – kornett
Maxime Chevrot – reneszánsz harsona
Olivier Dubois – reneszánsz harsona
Nicolas Vazquez – reneszánsz harsona
Meghívottak
szólisták:
Karácsony Noémi – alt
Nicolae Simonov – tenor
Ványolós András – tenor
Kovács Gábor – basszus
hangszeresek:
Kovács László – barokk hegedű
Kovács Éva – barokk hegedű
Adorján Csaba – barokk brácsa
Lázár Zsombor – barokk cselló
Szőgyör Árpád – barokk nagybőgő
Paul Cristian – csembaló
Kasza Roland – ütőhangszerek
néptáncosok:
Szabó Júlia és Szabó László
kórus:
szoprán: Czikó Zsuzsánna, Márton Edit, Ványolós Orsolya
alt: Bölöni Emőke, Juhász Zsuzsánna, Máthé Hajnalka
tenor: Kelemen Gábor, Kelemen József
basszus: Szabó András, Vitos László
Jean-Christophe Frisch – fuvolák (művészeti vezető)
A Kájoni-kódex Európa számos részéből származó zeneműveket tartalmaz. Nem tudható pontosan, milyen úton-módon jutottak Erdélybe olaszországi vagy németországi kották. Az egyetlen adat, amely választ adhat erre a kérdésre az, hogy a kéziratban található O anima mea című motetta, az egyetlen Kájoni aláírásával ellátott mű, két énekesre és húros hangszerekre írt változatban is megjelent. A megjelentetésben Daniel Speer (1636–1707) vándor trombitajátékos működött közre, aki Erdélyben tett látogatása során talán Kájonival is találkozott.
A koncertprogramuk összeállításakor az előadók megpróbálták elképzelni a két zenész, az utazó és a szerzetes találkozását. A két humanista személyisége teljesen különböző volt: Kájoni értelmiségi szerzetesként a filozófia, a vallás és a kultúra fejlesztését tűzte ki életcéljaként, míg Speer ebben az időben egyfajta utazó bohóc volt, aki Till Eulenspiegelhez hasonlítja magát Ungarischer oder Dacianischer Simplicissimus című humoros regényében. Idősebb korában, miután visszatért Németországba, jelentős zeneszerzőként és zeneelmélet-íróként vált ismertté. Kájoni és Speer is nagyszerű zenész volt, és együttműködésük rendkívül eredményes lehetett volna. Az O anima mea című motetta két változata a találkozás, sőt talán barátság bizonyítékaként is értelmezhető.
A Jean-Christophe Frisch által alapított Le Baroque Nomade | XVIII-21 célja a zenei különlegességek felkutatása. Fennállásának több mint két évtizede alatt az együttes a barokk zenei közeg kiemelkedő jelenségévé nőtte ki magát, humanista és úttörő hozzáállásának köszönhetően. Az együttes neve a 18. század és megalakulásuk közötti tág időszak zenei felkutatására invitál. Az együttes koncertjei során ugyanakkor térbeli kalandozásra is hívja hallgatóságát, felelevenítve az európai repertoár és a keleti zenei hagyományok közötti kulturális és történelmi kapcsolatokat, olyan világjárók nyomdokában haladva, akik azokban a korokban utaztak, amikor ezek a kultúrák keveredtek. Meglátásuk szerint a színpadon a muzikológia szigorának ötvöződnie kell az elevenséggel. A zenét mint szociológiai kapcsolatteremtési lehetőséget használják, amely összeköt különböző kultúrákat és embereket. Ebből adódóan az együttes felállása is változó. Így kerültek kapcsolatba erdélyi zenészekkel is a Codex Caioni projekt kapcsán 2008-ban, az idei fesztiválra összeállt együttesben pedig számos más együttesből ismert zenészeket is hallhatnak.
Jegy ára: 20 lej
Jegyek elővételben válthatók a Szakszervezetek Művelődési Házának pénztáránál a fesztivál kezdete előtt (július 1–5.) naponta 11–13, illetve 17–19 óra között.
A fesztivál ideje alatt jegyek a koncertek helyszínén, az előadások előtt egy órával, valamint július 8–12. között a Szakszervezetek Művelődési Házának jegypénztárábál válthatók, 11 órától 13 óráig.
További információkért, kérjük, hívja a +40 266 311295-ös telefonszámot.
Még
-
00
Nap -
00
Óra -
00
Perc
Megtekintés