Eseményleírás
Méltóságteljesen terpeszkedik a Maros partján Szántay Lajos palotája. Sokan csak kerülgetik, pedig még egy külső szemlélő számára is sok érdekességet rejt ez a 110 évvel ezelőtt átadott épület, mely születésekor büszkén viselte homlokzatán a ,,Magyar közművelődésnek” feliratot. A boldog békeévek utolsó pillanataira készült el hisz szinte napra kilenc hónap múlva a Monarchia belegyalogol a gyilkos Nagy Háborúba, hogy a semmit meg nem oldó béke után a hangversenyterem új gazdájától csak több mint száz év múlva kapjon orgonát.
Eredetileg a vértanúk mauzóleumának szánták, s egy ,,multifunkcionális” kultúrpalota lett belőle, nemzetközi pályázatot hirdettek tervezésére mégsem a nyertes hanem egy aradi építész kapja a megbízatást, jajgattak a ,,zöldek” a kivágott fák miatt, pedig mai szemmel jobb helyet talán elképzelni sem lehetne számára, hatalmas képtári termeket építettek csak épp kiállítandó képek nem voltak, de jött a magyar kultusztárca és a budapesti Országos Szépművészeti Múzeum s lett ma is irigyelt képzőművészeti anyag, a legnagyobb 1848-49-es gyűjteményt helyezi itt múzeumi letétbe a Kölcsey Egyesület s itt őrzik 11 vértanú földi maradványait is, hogy aztán a kommunista román hatalom fellélegezzen mikor megszabadul a csontoktól 1974-ben.
Jöjjenek járjuk be a palotát, csodáljuk meg szépségeit, értékeit, emlékezzünk meg a palota 110 viszontagságos évéről s régi aradiakról, akik volt hogy két este is megtöltötték az akkor több mint 1000 férőhelyes nagytermet Cholnoky Jenő egy felolvasásakor. Szeretettel vár a Kölcsey Egyesület minden érdeklődőt. Találkozunk a főbejárat előtt!
Érdeklődni a 0722350238-as telefonszámon lehet.
Még
-
00
Nap -
00
Óra -
00
Perc
Megtekintés